EV GÖNÜLLÜSÜ NEDİR?

Ev gönüllülüğü, Mutlu Yuva Derneği’nin açmış olduğu çocuk evlerinde yaşayan çocukların ruhsal, bedensel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla, bireysel ya da aile olarak da yürütülebilecek gönüllü çalışma faaliyetidir.

Bu faaliyetler, çocuk evinde olabileceği gibi, gönüllünün evinde de olabilir. Örneğin ev gönüllüsü çocukları evine kahvaltıya, akşam yemeğine ya da bayram yemeğine alabilir, sinema ve tiyatro gibi sosyal etkinliklere götürebilir, piknik organizasyonu düzenleyebilir.

Gönüllü olmaya engel teşkil edecek bir durumu olmayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın talep ettiği resmi evrakları tamamlayarak derneğimizdeki sorumlu kişilerle yaptığı mülakat sonrası uygunluğuna karar verilen her kişi, ev gönüllüsü olabilir.

KİMLER EV GÖNÜLLÜSÜ OLABİLİR?

  • T.C. vatandaşı olması
  • En az ilkokul mezunu olması
  • 25 – 55 yaşlarında olması (5 yaş altı veya üstü olabilir.)
  • Çocuk evlerinin bağlı olduğu il ve ilçelerde ikamet ediyor olması
  • Ev gönüllüsü anne-babadan müteşekkil olmayabilir.
  • Ev gönüllüsü olan adayların sorumlu olacağı çocuk evini, tüm aile bireylerinin kabul etmesi gerekmemektedir. 
  • Çiftler, birlikte ev gönüllüsü olmak isterse, aile bireylerinde ağır hastalık ( otizm, kanser vb.) bulunmaması
  • Dernek ve kurum çalışanı olmaması

EV GÖNÜLLÜLERİNİN SORUMLULUKLARI

1.Gönüllünün, ev sorumlusunun bilgisi ve onayı dâhilinde uygun vakitlerde çocuk evinde yaşayan tüm çocuklarla sosyal etkinlikler yapması.

2.Nitelikleri uygun gönüllülerin gerektiğinde çocuklara ders takviyesinde bulunması.

3. Evdeki herhangi bir çocuğun, hastane işi olduğunda hasta çocukla ya da evde kalması gereken diğer çocuklar konusunda ev çalışanlarına destek vermesi.

4. Özel günlerde, (doğum günü, bayramlar, sünnet, karne günü ve benzeri kutlamalar) evin tüm çocukları ile mutlu bir gün geçirmesini sağlayacak organizasyonlara yardımcı olması.

5. Evde çalışanlarla ilgili ortaya çıkan kısa süreli (ani rahatsızlık, sınav ve benzeri) problemlerde evdeki çocuklarla ilgilenebilmesi.

6. Gönüllü, bir evin ya da birden fazla evin gönüllüsü olabilir.